Skip to main content

Sbírka na koncertní křídlo do Sněmovního sálu

ORIGINÁLNÍ KLAVÍRNÍ KŘÍDLO PETROF PRO ZREKONSTRUOVANÝ SNĚMOVNÍ SÁL

Sněmovní sál (původní název Velká jídelna) je jedním z největších rokokových sálů v Evropě. Původně byl G. P. Tencallou projektován a využíván ke koncertům biskupské kapely a divadelním představením. V letech 1848–1849 byl místem konání Ústavodárného říšského sněmu, který mu dal i současný název.

Bohatě zdobený sál se štukovou výzdobou, nástropními obrazy, nadživotními portréty biskupů a lustry elektrifikovanými roku 1900 Františkem Křižíkem se v minulosti stal místem významných společenských a politických setkání, z nichž nejznámější je schůzka ruského cara Alexandra III. a císaře Františka Josefa I. v roce 1885.

Sněmovní sál se proslavil i ve světě filmu. Jednoznačně nejznámější z těch, které se zde natáčely, je Amadeus Miloše Formana oceněný osmi Oscary. Posledním natáčením (2021), které bylo ve Sněmovním sále realizováno, byl závěrečný díl minisérie Marie Terezie.

Pro svoji unikátní akustiku je vyhledávaným prostorem pro konání koncertů, mezi kterými převládá hudba klasická, v sále v minulosti ale zazněly také melodie jazzové, swingové, folkové či hudba etnická. Specifické podmínky koncertního sálu dobře znají taková tělesa, jako jsou Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Moravská filharmonie Olomouc, Filharmonie Brno, operní pěvkyně Dagmar Pecková, Magdalena Kožená, Kateřina Kněžíková, pěvci Adam Plachetka a Roman Janál, klavíristé Karel Košárek či kroměřížský rodák Boris Krajný. V sále koncertoval saxofonista Felix Slováček, houslistka Iva Bitová, legendární folková kapela Spirituál kvintet, 100člennýstudentský symfonický soubor z Londýna a mnoho dalších význačných souborů a umělců.

V letech 2021 až 2023 prošel Sněmovní sál kompletní rekonstrukcí, která zahrnovala mimo jiné restaurování stropní malby, závěsných i nástěnných lustrů, zlacených ozdobných prvků na stěnách či opravu oken.

Po 60 letech se tak Sněmovní sál skví opět ve své plné kráse. Aby měli návštěvníci i dokonalý zážitek při koncertech klasické hudby, rozhodli jsme se pro zrekonstruovaný sál pořídit nové klavírní křídlo, a to rovnou to nejlepší – originální klavírní koncertní křídlo postavené přímo na míru Sněmovnímu sálu z dílny světově známé značky PETROF. Správa Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži, z. ú. vyhlašuje veřejnou sbírku, prostřednictvím které mohou milovníci a hudby a podporovatelé zámku přispívat na pořízení mistrovského nástroje libovolnou částkou na č. ú. 1387910344/2700.

TZ_Benefiční koncerty