Kroměříž

oficiální webová prezentace arcibiskupského zámku a zahrad

Dnešní návštěvní doba

Vážení návštěvníci, upozorňujeme, že v době od 3. do 13. února bude Květná zahrada z technických důvodů uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Zavřít

POHÁR RUDOLFA JANA PUTUJE DO POLSKA

Absolutním vítězem historicky první Mezinárodní soutěže tradičních zápřeží v České republice se stal Maciej Gąsienica-Sieczka z polského Zakopaného, který převzal pohár z rukou arcibiskupa olomouckého Mons. Jana Graubnera. Soutěže se zúčastnil s loveckým kočárem Victoria z roku 1920, do kterého byl zapřažen kůň Madras, a dosáhl nejlepšího hodnocení mezi celkem 21 soutěžními posádkami.

Soutěž tradičních zápřeží, jejíž hlavní část se odehrávala v Podzámecké zahradě Arcibiskupského zámku Kroměříž ve dnech 28. a 29. září 2019, se skládala ze tří částí, kterými byly prezentace a hodnocení zápřeží, terénní jízda a vozatajský parkur. 

Přísná porota ve složení baron Christian de Langlade (hlavní rozhodčí, Francie), Harmuth Huber (Německo), Tadeusz Kolacz (Polsko) hodnotila jak charakter koní, tak kočár, postroje, dovednost kočího i celkový dojem posádky. Při terénní jízdě kolem Kroměříže s cílem v Podzámecké zahradě museli soutěžící zvládnout celkem pět překážek, např. zacouvat do vymezeného prostoru. Poslední disciplínou byl vozatajský parkur, při kterém bylo potřeba projet mezi 15 kužely vytyčenými brankami. Ve startovním poli se objevily různé druhy kočárů (historický, lovecký, lidový) i různá plemena koní včetně poníků. 

Cílem účastníků soutěže nebylo jenom dosáhnout co nejlepšího času a co nejméně trestných bodů, ale také ukázat veřejnosti v prostředí památky UNESCO krásu a eleganci tradičního kočárového ježdění a připomenout umění řemeslníků, jejichž zručnost byla při výrobě kočárů a koňských postrojů nezbytná. Cílem organizátorů bylo oživit a rozvinout klasickou koňskou zápřež, vyměnit si zkušenosti se zahraničními účastníky a založit tradici mezinárodních soutěží v České republice. Soudě podle značného ohlasu laické, ale zejména odborné veřejnosti se jejich záměr podařil.

Autorem fotografií v galerii je Tomáš Vrtal.