Kroměříž

oficiální webová prezentace arcibiskupského zámku a zahrad

Dnešní návštěvní doba

Vážení návštěvníci, upozorňujeme, že v době od 3. do 13. února bude Květná zahrada z technických důvodů uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Zavřít

Hrobka Marie Ebnerové von Eschenbach ve Zdislavicích

  • Fyzická náročnost: Lehké
  • Časová náročnost: do 30 min
  • Vhodné pro vozíčkáře: Ne

Marie Ebnerová z Eschenbachu je považována za jednu z nejvýznamnějších literárních osobností 19. století. Německy píšící spisovatelka českého původu byla po rozpadu Rakouska-Uherska prakticky zcela zapomenuta.

Rekonstrukcí její hrobky v rodných Zdislavicích chce Czech National Trust upozornit nejen na literární a kulturní odkaz této výjimečné ženy. Snahou je poukázat i na její vřelý vztah k moravskému venkovu, který byl její celoživotní inspirací, a na mimořádné sociální cítění spočívající v podpoře nadaných dětí a vybudování chudobince a školky v jejím rodišti.

Krajina v okolí Zdislavic na Kroměřížsku (Zlínský kraj) se dosud pyšní krásnou přírodou, z tohoto důvodu se stává památník Marie Ebner s její hrobkou v blízkosti zámku nejen cílem, nýbrž východiskem pro procházky poetickou krajinou, jak to činila sama spisovatelka.

V rámci projektu Literární stezka Marie Ebnerové z Eschenbachu je vytvořen okruh o délce zhruba 4 km, který je trasován od Zdislavického zámku a areálu s hrobkou k Hoštickým alejím a od nich se cesta obloukem vrací zpět. Cesta značená klasickou turistickou značkou pro naučné stezky je doplněna o sedm zastavení v podobě laviček s citacemi z díla Marie Ebner, které popisují zdejší krajinu, popř. jejími aforismy. Bude dbáno na to, aby se tato zastavení stala svým ztvárněním součástí krajiny. Vzhledem k mezinárodnímu významu spisovatelky bude informační systém ke stezce vybaven cizojazyčnými verzemi textu – anglickou a německou.

Od roku 2015 je Czech National Trust o.p.s. (CNT) vlastníkem pozemků obklopujících objekt hrobky s kaplí. Samotná stavba je majetkem Zlínského kraje, který s CNT úzce spolupracuje.

Více informací najdete na webu: https://www.czechnationaltrust.org/rok-marie-von-ebner-eschenbach/ a facebooku: www.facebook.com/czechnationaltrust


Tipy na výlet

Už jste slyšeli o tom, že si u nás v Kroměříži můžete s dětmi zahrát pátrací hru SKRYTÉ PŘÍBĚHY? Zapojte se do hry a vydejte se s námi do roku 1840 na misi Ztráta...

Oficiální sídlo olomouckých biskupů a arcibiskupů, místo, kde na trůn nastoupil František Josef I. a před bitvou u Slavkova se radil rakouský císař s ruským carem, i...

Muzeum rozvíjí svoji veřejnou expoziční, výstavní a osvětovou činnost ve třech budovách. Muzeum spravuje zhruba 85 000 sbírkových předmětů (z oblasti malířství,...