Kroměříž

oficiální webová prezentace arcibiskupského zámku a zahrad

Dnešní návštěvní doba

Schodiště vedoucí na Kolonádu v Květné zahradě je nebezpečné

DOTAZ:

V sobotu 30. dubna 2016 jsem navštívila město Kroměříž a mj. Květnou zahradu. Ve snaze vychutnat si její krásu shora jsem přivítala možnost výstupu na Kolonádu. Moje nadšení však pokazil problematický sestup dolů. Já i řada návštěvníků jsme byli velmi nemile zaskočeni skutečností, že se musíme vrátit po stejném schodišti, přičemž provoz není organizován. Nastala nepříjemná "zácpa". Schodiště je příliš úzké, navíc neosvětlené, tudíž nebezpečné! 

Podotýkám, že nejsem seniorka, ani tělesně hendikepovaná. Početní návštěvníci této památky ze seznamu UNESCO by si jistě zasloužili alespoň malé vylepšení např. v podobě semaforku, či služby brigádníka. Ideálním řešením by bylo vybudování schodiště na opačném konci Kolonády.

ODPOVĚĎ:

Květná zahrada je jedinou dochovanou zahradou svého druhu v Evropě, jiné zahrady procházely módními přeměnami, jen Květná zahrada si zachovala vzhled z období svého založení. V letech 2012–2014 byla v rámci projektu Národního centra zahradní kultury kompletně zrekonstruována a jedním z cílů tohoto projektu bylo i zachování původní autenticity zahrady, popř. opětovné uvedení do podoby z konce 17. století, kdy olomoucký biskup Karel II. z Lichtensteinu-Castelcorna Květnou zahradu budoval.

Správa Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži je zodpovědná za tu nejlepší péči o zahradu, jsme povinni Květnou zahradu zachovat ve stávající podobě i dalším generacím a jistě chápete, že nelze zasahovat do tak unikátní stavby, jakou Kolonáda z roku 1671 je. Otázkou výstupu i sestupu na pochůzkovou lávku na Kolonádě se zabýváme s vědomím, že opravdu nelze zasahovat do této jedinečné stavby a budovat další schodiště na opačné straně nebo zde dokonce instalovat semafor. Naopak chceme návštěvníkům umožnit zažít ten autentický pocit dávných majitelů Květné zahrady, kteří na Kolonádu stoupali po stejném schodišti. A pokud chceme toto návštěvníkům poskytnout, tak nám nezbývá nic jiného, než spoléhat na vzájemnou domluvu a toleranci mezi návštěvníky a jejich ochotu se na schodišti vystřídat či chvíli posečkat, tak aby si všichni mohli vychutnat pohled na krásu Květné zahrady z ptačí perspektivy jako olomoučtí biskupové a arcibiskupové.