Kroměříž

oficiální webová prezentace arcibiskupského zámku a zahrad

Z důvodu plánovaného natáčení dojde na zámku k omezení provozu. Více informací zde ve zprávách.

Zavřít

Pod kůží Marsya. Restaurátor a malíř František Sysel (1927–2013)

Výstava

Národní památkový ústav, územní památková správa v Kroměříži připravil na rok 2017 ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc výstavu věnovanou osobnosti akademického malíře a restaurátora Františka Sysla st. u příležitosti jeho nedožitých 90. narozenin. K výstavě, věnující se především restaurátorské činnosti, ale také volné tvorbě, bude vydána publikace.

František Sysel st. (1927–2013) studoval restaurování nejprve na bratislavské Vysoké škole výtvarných umění u prof. Karla Veselého, od roku 1953 na pražské Akademii výtvarných umění u Bohuslava Slánského. Absolventi prof. Slánského patřili k uznávané tzv. československé restaurátorské škole, jejímž krédem bylo, že restaurátor musí být nejen řemeslně zručným a vědecky poučeným pracovníkem, nýbrž i umělcem. Tyto myšlenky prosazovala také Tvůrčí skupina restaurátorů R64, k jejímž zakladatelům František Sysel patřil. Záchraně památek – nástěnných maleb, plastik a závěsných obrazů – se věnoval především na Moravě a na Slovensku. Zásadním bodem v jeho profesním životě bylo restaurování Tizianova obrazu Apollón a Marsyas v letech 1962 až 1968.

Výstavu můžete vidět v návštěvnickém centru zámku (volná tvorba) a v zámecké galerii (restaurování). Do návštěvnického centra je vstup po dobu trvání výstavy zdarma, do zámecké galerie je vstup v rámci vstupného do galerie.

Související zprávy

Výstava kamélií skončila, rozkvetlé kamélie však v Květné zahradě v Kroměříži můžete obdivovat i nadále

14. 3. 2017

Výstava Kamélie královna plesových květin sice v neděli skončila, nádherné rostliny kamélií však ve sklenících Květné zahrady můžete obdivovat i nadále...

Související akce

7 dub
Výstava

Poutní dny v Kroměříži

  • Arcibiskupský zámek Kroměříž, Sněmovní nám. 1, 767 01 Kroměříž ()
  • 7. 4. 2017 –9. 4. 2017
  • 9.00–18.00