Podzámecká zahrada je součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži. Byla vytvořena ve stylu anglického přírodně krajinářského parku o rozloze 53 hektarů a stala se významným turistickým cílem. Společně se zámkem je právem zapsána na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Arcibiskupství olomoucké dlouhodobě a systematicky pracuje na její postupné obnově. V nedávné době proběhla revitalizace rybníků, peřejí a celého vodního systému zahrady. V letošním roce vrcholí kompletní obnova Čínského pavilonu, který je atraktivním architektonickým prvkem v zahradě a jehož stavebně technický stav vyžadoval rychlé řešení.
Čínský pavilon, který stojí na ostrůvku na Divokém rybníce, je drobná stavba v čínském stylu, pocházející z 19.století. V tomto období (pol. 18 a 19. století) vrcholil zájem o orientální tematiku a prostupoval zahradním uměním, což se projevilo v architektuře Čínského pavilonu. Přesný letopočet vzniku není sice znám, ale to památce neubírá na její architektonické a umělecké kráse či hodnotě. Není bez zajímavosti, že s největší pravděpodobností byl původní návrh pavilonu zpracován architektem Antonem Archem. Cílem obnovy tohoto historického solitéru je zachování autentických prvků, které byly v minulosti vlivem času a zásahů poškozeny nebo zjednodušeny.
Práce na dokončení obnovy pavilonu byly započaty v roce 2024 a navázaly na statické zajištění stavby z předchozích let. Investorem celé rekonstrukce, která přesáhla dva miliony korun, je Arcibiskupství olomoucké. Na obnově se podílel také Zlínský kraj i Správa Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži (SAZZ).
Díky spolupráci s Czech National Trust vznikla veřejná sbírka, jejíž část výtěžku byla použita již na statické zajištění stavby v roce 2012. Zhotovitel restaurátorských prací, Ateliéry Bárta, s.r.o., navrátil pavilonu jeho původní vzhled z doby před první světovou válkou. Smyslem současné rekonstrukce je ukázat návštěvníkům, jak pavilon vypadal v letech 1900–1910. Restaurátoři nejprve citlivě odkrývali přemalby na dřevěné konstrukci i podhledech a současně zkoumali staré pohledy, historické fotografie a další dochované dokumenty z archivů, které pochází právě z doby před první světovou válkou.
„Průzkumy potvrdily barevnost dřevěných sloupů i zábradlí a existenci zdobných barevných květinových ornamentů šablonovaného dekoru, které zdobily vnitřní i vnější podhledy střech pavilonu,“ popsala Šárka Brantalová ze stavebního oddělení olomouckého arcibiskupství.
Tyto práce však nebyly v původním rozpočtu zahrnuty. Vlastník památky, Arcibiskupství olomoucké, se rozhodl, je přesto dodatečně realizovat. Jen tak bude obnova pavilonu smysluplná a komplexní. Na tento účel budou také využity prostředky z obnovené veřejné sbírky, kterou vyhlašuje Czech National Trust ve spolupráci se SAZZ. Cílová částka je stanovena na 200 tisíc Kč. V současné chvíli je na transparentním účtu ČSOB č. 270472892/0300 vybráno téměř 60 tisíc Kč.
Finanční prostředky slouží na obnovu původní ornamentální výmalby Čínského pavilonu. Děkujeme všem návštěvníkům a příznivcům zámku a Podzámecké zahrady. I díky vaší pomoci můžeme dále pracovat na obnově historických a architektonických hodnot památky UNESCO.
V letošním roce pokračují terénní úpravy a zahradnické práce celého ostrůvku. Jakmile budou dokončeny všechny práce, Čínský pavilon se představí všem návštěvníkům i široké veřejnosti ve své plné kráse. Ti tak budou moci pavilon obdivovat v podobě, jak jej zachytily historické fotografie z doby před před první světovou válkou.