Skip to main content
od do
Naplánovaná událost Akce Kalendář

JARO NA ZÁMKU – KVĚTNICE JARA / 22. 3. – 7. 4. 2024 / Reprezentační sály / 9:30 -16:00 víkendy a svátky

Reprezentační sály zavoní jarními květinami a Letní byt zazní hudbou květin.

Jaro už klepe na dveře a s ním přichází nová návštěvnická sezona na Arcibiskupském zámku v Kroměříži, kterou zahajujeme 22. března 2024. Tedy tradičně týden před Velikonocemi a v poutní den farního chrámu sv. Mořice v Kroměříži. Jako každé jaro i letos připravujeme pro otevření zámku unikátní květinovou výzdobu reprezentačních sálů. Velké sály provoní jarní květiny, letní byt arcibiskupa se nakrátko promění v hudební salonek a symbolicky se rozezní tóny stylizovaných květinových hudebních nástrojů. Zámeckou Květnici jara doprovodí výstava sochaře Jiřího Netíka a nejmenší návštěvníky pozveme do tvořivé dílničky.

Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži si v letošním roce připomínají 400. výročí narození Karla (II.), hraběte Lichtensteinu-Castelcorna, obnovitele města Kroměříže po třicetileté válce, zakladatele kroměřížských zahrad, knihovny, obrazárny a zámecké kapely. Mecenáše umění, jemuž vděčíme za dílo, které pro svoji jedinečnost a hodnotu bylo zapsáno na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Pro návštěvníky proto v letošním roce připravujeme řadu novinek. V den narození Karla II., 8. dubna, se uskuteční slavnostní koncert ve Sněmovním sále z děl zámeckého hudebního archivu. Vstup do Zámecké obrazárny zdobí nové umělecké dílo od sochaře Ivana Theimera. Samotnou obrazárnou vás provede nový audio průvodce namluvený známými herci Vladimírou Včelnou a Igorem Barešem. Zavítat můžete do nově otevřené renesanční zámecké klenotnice ve věži, nebo do znovuotevřených barokních skvostů v druhém patře zámku – Staré knihovny, Manského sálu včetně kabinetu mincí i nově zpřístupněné soukromé zámecké kaple.

Karlu II. vděčíme za zřízení také Arcibiskupské gardy, která sídlila v Mlýnské bráně od 17. století až do roku 1919. Letos se po více jak 100 letech do své Gardistky opět vrátí a představí se vám v rámci nové celoročně otevřené expozice. Těšit se můžete na řadu kulturních akcí na zámku, i v zahradě.

Věřte, že Kroměříž není na jednodenní návštěvu, proto si vyhraďte dostatek času. Těšíme se na vás!