Skip to main content

ZA BETLÉMSKOU HVĚZDOU

Za betlémskou hvězdou

Advent a Vánoce v Arcibiskupském paláci

Adventní prohlídky Arcibiskupského paláce v Olomouci zavedou návštěvníky do historie adventu a slavení Vánoc. Výstava připomene, co jsou to roráty a jaké adventní zvyky se dříve dodržovaly. Představí, jaký byl Štědrý den malé arcivévodkyně Marie Terezie, nebo arcibiskupa Rudolfa Jana Habsburského nahlédne také do jídelny a pod stromeček císaře Františka Josefa I. a císařovny Sisi. Letos poprvé budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si pětimetrovou slavnostní tabuli prostřenou pro 12 hostů s původními textiliemi, porcelánem a stříbrným vybavením z 19. století.

Zahájení: 2. 12. 2023 (bez vernisáže)

Ukončení: 31. 12. 2023

Místo: Arcibiskupský palác, Wurmova 562/9, 779 00 Olomouc

Otevírací doba: středa 6. 12. | 13. 12. | 20. 12. a pátek 8. 12. | 15. 12. | 22. 12.: začátek prohlídky v 16:00, 17:00 a 18:00; sobota 2. 12 a neděle 3. 12. | 10. 12. | 17. 12.: 10:00–12:00 a 13:00–17:00 (poslední prohlídka v 16:00); sobota 9. 12. | 16. 12. a neděle 31. 12.: 10:00–15:00 (poslední prohlídka ve 14:00)

Výstava probíhá v Reprezentačních sálech Arcibiskupského paláce a je součástí komentované adventní prohlídky. Prohlídky trvají asi 45 minut. V sobotu a neděli začínají každých 30 minut.

Web: www.arcibiskupskypalac.cz | Facebook: arcibiskupskypalac

Kurátor: Mgr. Vendula Prostředníková, Mgr. Alena Tobolková, DiS.

Spolupráce: Arcibiskupské lesy a statky | Správa Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži  | Valašské muzeum v přírodě

Hlavní partner: Olomoucký kraj | Mediální partner: PROPAMÁTKY

Grafický design: Ing. Marie Smolej

Tisková zpráva:

Ačkoliv dnes si Štědrý den neumíme představit bez stromečku, kapra s bramborovým salátem a dárků od Ježíška, všechny tyto zvyky jsou poměrně nové. Kdybychom před 120 lety navštívili na Vánoce běžnou domácnost, většinu z těchto typických věcí bychom u našich předků nenašli. Stromeček u nás skutečně zdomácněl teprve před 100 lety. Štědrovečerní kapr s bramborovým salátem je v našich kuchyních také novinkou. Rozšířil se až po druhé světové válce. Návštěvníci se dozví, jaká jídla se na Vánoce nejčastěji vařila, a to jak v chudších, tak v bohatých domácnostech. Dříve se totiž velmi lišil advent i Vánoce na venkově a ve městech. Zatímco na vsi se déle udržovaly lidové tradice, bohatší měšťané se snažili co nejvíce přizpůsobit šlechtě, a tak rychleji přijímali nové zvyky jako třeba zapalování svíček na adventním věnci.

Advent našich předků

Advent byl pro naše předky dobou ztišení a očekávání narození Spasitele a zvláště na vesnici odpovídal přirozenému koloběhu přírody. Jak ubývalo práce na poli, zbývalo více času na domácí práce, u kterých si lidé při slabém světle vyprávěli příběhy. Dospělí strašili děti tajemnými postavami, které v adventu dohlížely na dodržování půstu a kontrolovaly, jestli má hospodyně řádně uklizeno. I o těchto zapomenutých postavách uslyší návštěvníci během prohlídky.

Císařské Vánoce

Letos si připomínáme 175. výročí nástupu Františka Josefa I. na trůn, ke kterému došlo 2. prosince 1848 přímo v arcibiskupské rezidenci. Prohlídka proto bude mimo jiné zaměřena na oslavu Štědrého dne u Habsburků v různých obdobích života tohoto císaře.

Mnozí z nás zapomínají, že 24. prosince byl až do roku 1990 běžný pracovní den. V minulosti proto bylo běžné, že i císař v tento den konal státnické povinnosti. „Z dobového tisku víme, že mladý císař František Josef I., který tehdy nebyl ve funkci ještě ani měsíc, na Štědrý den roku 1848 udílel v olomouckém Arcibiskupském paláci audience. Předpokládáme proto, že vánoční svátky v tomto bouřlivém roce strávil právě v Olomouci,“ říká jedna z kurátorek výstavy Vendula Prostředníková. Návštěvníci se na prohlídce dozví, jak tehdy asi mohly vypadat císařské Vánoce, ale také jaké byly císařovy první vánoční svátky se Sisi, které společně oslavili roku 1853 v Mnichově. Nejkrásnější Vánoce si František Josef užíval až na sklonku svého života, díky svým vnoučatům. Kvůli vánočním svátkům později dokonce omezoval státnické povinnosti a se svou rodinou trávil čas mimo Vídeň.

Na co dalšího se návštěvníci mohou těšit?

Již podruhé uvítají návštěvníky adventní výstavy slavnostně vyzdobené Reprezentační sály. Tak jako v minulých letech uvidí návštěvníci také výstavu betlémů. Betlémy byly zapůjčeny ze soukromých sbírek a pochází z různých historických období i koutů České republiky. Výstavu betlémů doplní obrazy a další umělecké předměty ze sbírek Arcibiskupství olomouckého. Kromě toho uvidí návštěvníci také unikátní rorátové svíce z Valašského muzea v přírodě. Svíce byly stáčené z voskových sloupků do nejrůznějších tvarů – modlitebních knížek či věnečků, které byly překrásně zdobené. K čemu sloužily, to už se návštěvníci dozví na prohlídce.

 

Kontakt: Vendula Prostředníková, Turistické centrum AO, 587 405 421, 737 148 078, prostrednikova.vendula@ado.cz