Skip to main content

Bratři Ebenové v Podzámecké zahradě

By 8. 4. 202219 května, 2022Akce

 

Arcibiskupský zámek Kroměříž – Podzámecká zahrada

20. května, 19.00 h

Jednotné vstupné 500 Kč, online předprodej

a v pokladně zámku. VSTUP Z NÁDVOŘÍ PŘES SALA TERRENU od 17:30 h, vstup pro vozíčkáře z ulice Na Kopečku.

V pátek 20. května vystoupí v rámci akce Zahradní slavnost folková kapela Bratři Ebenové ve složení:

Marek Eben – zpěv, kytara, klávesy

Kryštof Eben – zpěv, flétny, klávesy

David Eben – sax, klarinet, zpěv

Pavel Skála – kytary

Jiří Zelenka – bicí

Jaromír Honzák – kontrabas

V roce 2014 vydali Bratři Ebenové nové album Čas holin a zároveň oslavili 30 let od vydání prvního alba „Malé písně do tmy“ (1984).

V době vydání alba „Malé písně do tmy“ působila kapela jako bratrské trio – Marek, Kryštof a David a byli na české hudební scéně svým přístupem zcela ojedinělí. Synové významného hudebního skladatele Petra Ebena (1929–2007) dostali klasické hudební vzdělání, zároveň však vstřebávali vlivy moderní folkové, jazzové a rockové muziky. Svou schopností čerpat ze všech těchto zdrojů a umění používat různé neobvyklé hudební nástroje, vznikl absolutně netradiční, na české scéně nenapodobitelný „ebenovský zvuk“. Navíc ve spojení s výjimečnými texty Marka byli Bratři Ebenové pro folkovou scénu zjevením.

ČAS HOLIN (2014) „PŘIŠEL ČAS HOLIN / OBOUT LAKÝRKY SI NEDOVOLÍM“

Kapela na četnost vydávání nových alb nijak nespěchá, o to spíš se však čekání vyplatí. Další album vzniklo až o jedenáct let později ve spolupráci s Karlem Plíhalem – „Tichá domácnost“ (1995). Na albu se již objevili muzikanti kapely ETC… a stejně jako na předchozím albu i kontrabasista Jaromír Honzák. Ti spolupracují s kapelou dodnes. Tedy i na následujících albech „Já na tom dělám“ (2002).

Po vydání alba začali Bratři Ebenové znovu koncertovat, natočili koncertní DVD „Ebeni v zahradě“ (2004), nahráli hudbu pro novou sérii večerníčků Mach a Šebestová, pro pohádkové CD „Pohádky bratří Grimmů“ (s písničkami Bratří Ebenů), několik audioknih (Muž, který sázel stromy, Adventní kalendář) a také hudbu k seriálu České televize „Poste Restante“. V roce 2008 vyšlo velmi úspěšné řadové album „Chlebíčky“. V říjnu 2014 vyšlo aktuální album „Čas holin“.

Kromě tria bratří Ebenových – tedy Marka, Kryštofa a Davida tvoří kapelu rytmika působící mimo jiné v kapele ETC Vladimíra Mišíka – Jiří Zelenka (bicí, perkuse) a Pavel Skála (akustické a elektrické kytary). Kapelu dnes již neodlučně doplňuje vynikající jazzový kontrabasista Jaromír Honzák.