Skip to main content

Jaro v zámku a podzámčí

By 14. 3. 2022Akce

Po dvou letech se Arcibiskupský zámek vrací k tradičnímu termínu zahájení návštěvnické sezony, tedy v den pouti k Panně Marii Bolestné u sv. Mořice, která letos připadá na pátek 8. dubna. Současně zámek navazuje i na tradici Poutních dnů, na kterých se prezentují poutní místa, poutní stezky i další atraktivity spojené s turistikou. Letos se jedná o minitrh cestovního ruchu, který by si návštěvníci zámku neměli nechat ujít a zastavit se 8. dubna i ve Štukovém sále, kde budou od 10.00 do 16.00 h prezentována poutní místa Arcidiecéze olomoucké, účast přislíbili i zástupci Cyrilometodějské stezky, MAS Buchlov, Kroměřížska a Města Kroměříž. Nebudou chybět ani dceřiné společnosti Arcibiskupství olomouckého – Arcibiskupské zámecké víno a Arcibiskupské lesy a statky, které připravují ochutnávku vína, lesního čaje či žaludové kávy.

Do Reprezentačních sálů připravily na úvod sezony aranžérky originální výzdobu zaměřenou na velikonoční symboly a jarní motivy. Při výrobě jarních dekorací maximálně využívají přírodních materiálů z Podzámecké zahrady. Vyzdobené sály je možné si prohlédnout v rámci speciálních komentovaných prohlídek od 8. do 30. dubna o víkendech a svátcích od 9.30 do 16.00 h, v tuto dobu si lze v pokladně zámku zakoupit jarní dekorace a věnce z dílny zámeckých aranžérek. Procházky Podzámeckou zahradou ve stejném období zpestří zábavný rodinný kvíz, který opět připravilo Klubíčko Kroměříž. A jelikož se akce koná v dubnu, kvízové otázky budou věnovány hlavně dubům. Úspěšní řešitelé si budou moci vyzvednout symbolickou odměnu v pokladně zámku.

Zcela unikátní příležitost mají návštěvníci v den zahájení sezony, kdy budou moci do zámku projít z kostela sv. Mořice, přes Arcibiskupské gymnázium a Mlýnskou bránu za doprovodu biskupských manů, a to v časech 14.00, 14.30, 15.00, 15.30 a 16.00. Tato jednorázová prohlídka je pro všechny zájemce zdarma.