Víkend otevřených zahrad v Podzámecké zahradě

By 26. 5. 2021 31 května, 2021 Akce

Svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti (Open Garden & Squares Weekend) vznikl v roce 1998 ve Velké Británii a brzy získal velký ohlas po celé Evropě.  V České republice se v roce 2010 poprvé v rámci Víkendu otevřených zahrad otevřely tři zahrady. Do projektu se zapojují i běžně navštěvovaná místa, ovšem s doplňkovým programem koncipovaným pro tuto ojedinělou akci. V letošním roce Víkend otevřených zahrad  proběhne podruhé samostatně v Podzámecké zahradě, kde bude ve dnech 12. a 13. června od 10.00 do 17.00 h pestrý program.

Hlavní stanoviště akce je před sala terrenou, kde se bude odehrávat prezentace ručního nářadí a zahradní techniky, ukázka výsadby letniček do historických ornamentálních záhonů, svoji činnost přizpůsobenou rekonstrukci zámku a protiepidemickým opatřením bude představovat zámek, s programem Lesní pedagogika se víkendu zúčastní Arcibiskupské lesy a statky. V zahradě bude možné ochutnat jedlé květy, připraveny jsou zábavné hry pro rodiny s dětmi.

Zájemci o běžný provoz Podzámecké zahrady i o informace ohledně postupující obnovy vodního systému budou mít příležitost projít si zahradu s těmi nejzasvěcenějšími – komentované prohlídky povedou kastelán Ing. Martin Krčma, Ing. Jakub Kincl, z vodohospodářské firmy Kavyl a hlavní zahradnice a vedoucí Podzámecké zahrady Ing. Lenka Krůpová.

Návštěvníci, kteří se budou chtít zdržet v zahradě celý den, mohou využít nabídky agentury Kultura pod hvězdami a vychutnat si muzikálové melodie ve večerní atmosféře historické zahrady.

Program Víkendu otevřených zahrad